Ograniczenie ryzyka w obsludze klienta - PORTAL CX-CEM

CZYTELNIA CX-CEM
Przejdź do treści

Menu główne:

Ograniczenie ryzyka w obsludze klienta

SPIS ARTYKULOW 2016-2018

Zagadnienie ryzyka w obszarze nazywanym obsługą klienta ma, co najmniej, kilka równorzędnych znaczeń. Można mówić o ryzyku kupującego i użytkującego konkretne dobro, ryzyku ponoszonym przez sprzedającego, polegającego na narażeniu się na uzasadnione bądź nieuzasadnione roszczenia ze strony klienta oraz o grupie ryzyka operacyjnego, technologicznego oraz w obszarze bezpieczeństwa osobistego typu p.popoż, BHP, czy ryzyka nieuzasadnionego użycia.

Ryzyko ponoszone przez klienta dotyczy głownie kwestii poprawności działania i możliwości wykorzystania dobra w sposób określony w ofercie. Ale to tylko ogólne określenie. Czym innym jest bowiem, ryzyko niezrozumienia oferty, która jest przedstawiana przez sprzedającego, a czym innym jest niedotrzymanie warunków zawartej umowy. Co do drugiego ryzyka, sprawa jest jednoznaczna. Niedopuszczalne, naganne, a nawet karalne jest wprowadzanie klienta w błąd w sposób świadomy, w celu osiągnięcia korzyści doraźnych lub długookresowych. Zastosowanie w tym przypadku mają np. przepisy kodeksu cywilnego.
Co do pierwszego, sprawa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana i w dużej mierze jej rozstrzygnięcie związane jest z dowodami zaistnienia określonych przesłanek czynu. Bardzo często sąd, kierując się dobrem słabszej strony konfliktu, czyli dobrem klienta, osądza winę sprzedającego, wynikającą z faktu niewłaściwego sposobu przekazania treści lub świadomego zatajenia pewnych istotnych elementów komunikatu. Oznacza to, że aby uniknąć takich sytuacji,narażania się na “niesprawiedliwy' werdykt, należy zawczasu spełnić określoną ilość warunków przeprowadzenia poprawnej sprzedaży.Nie dziwmy się zatem, że firmy zmuszają klientów, przed odbiorem zakupionego dobra, do podpisywania dokumentów o zapoznaniu się z warunkami sprzedaży, w których pojawiają się rozmaite klauzule na okoliczność wadliwego uruchomienia i niewłaściwego użycia. Podpisanie takiego dokumentu przez klienta, powoduje w dużym stopniu przeniesienie odpowiedzialności za dokonanie zakupu i korzystania z dobra, właśnie na klienta. I jeżeli nie skorzysta on z prawa zwrotu towaru bez oznak jego eksploatowania lub prawa rękojmi, we właściwym czasie, to ubieganie się o dodatkowe przywileje staje się bezsensowne.
A prawo gwarancji na kupiony, niesprawny sprzęt daje często przewagę w postepowaniu prawnym, właśnie sprzedawcy. Należy o tym i wielu innych aspektach przeprowadzania transakcji kupna sprzedaży, zawsze pamiętać.

( rękojmia i gwarancja wobec klienta indywidualnego i instytucjonalnego)( zasady świadczenia rękojmi oraz udzielania i korzystania z uprawnień gwarancyjnych)
Obsługa klienta
*
Tytuł oryginału
Ograniczanie ryzyka w obsłudze klienta
Opublikowano: data pierwszej publikacji
2015-08-22
Opublikowano: miejsce pierwszej publikacji
Portal Obsługi Klienta CX-CEM
Autor tekstu oryginalnego
KATEGORIE
PROCESY
OBSŁUGA KLIENTA
ZARZADZANIE

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego