cele operacyjne - CENTRUM WSPARCIA MENEDZERA

CENTRUM WSPARCIA MENEDZERA CX
Przejdź do treści

Menu główne:

cele operacyjne

DYLEMATY ZARZADCZE > DYLEMATY ZARZADZAJACEGO
CELE OPERACYJNE

Cele operacyjne musza wynikac z celów strategicznych, jednak podlegaja one dużo częstszym zmianom z racji powiarzania odpowiedzialnosci za ich osiaganie menedzerom, zatrudnianym w tym własnie celu. Zdarza sie , ze menedzerowie tylko w pewnym stopniu podzielają zamysły twórców strategii. Dlatego tez przy zatrudnianiu samodzielnych dyrektorów, ważniejsze jet to czy uda sie osiagnać zakładany cel niz to jakimi metodami bedzie on osiagany. Elastyczność w stosunku do dyrektorów jest tym bardziej istotna, ze to własnie oni muszą reagowac na wszelkie zmiany rynkowe i uwzgledniac okolicznosci, których niejednokrotnie nie dało sie przwidzieć.

Amerykański model zarzadzania okresla ryzyko dyrektora, w odniesieniu do mozliwych osiaganych korzysci , co powinno znajdować ozwierciedlenie w systemie monitorowania jego pracy. Ten model nastawiony jest przede wszystkim na wskazniki ilosciowe,natomiast elementy jakosci sa pochodna lub składową calego systemu zarzadzania i pracy jednostki organizacyjnej.

Model europejski zarzadzania, opiera sie w duzo wiekszym stopniu na ingerowaniu w prace menedzerów i narzucaniu im nie do konca akceptowanych przez nich samych metod działania. Jest bardziej nastawiony na utrzymanie przysłowiowego status quo niz na wykorzystaniu okazji przyspieszonego rozwoju. W tym modelu nagradzanym sie jest nie za osiagniecia a jedynie za unikanie porazek, co w duzym stopniu determinuje i model działania i model kontroli odgórnej.

Zewnetrzne podmioty doradcze w obydwu przypadkach maja do spełnienia podobna rolę. Dbają, kładąć na szali reputacji, o bezpieczne i intensywne działanie, pozwalając dyrektorom na samodzielność , jednocześnie kontroluja ich w stopniu bezpiecznym. Korzyści z zewnetrznego współuczestnictwa, w obydwu tych modelach są olbrzymie, jednak nie zawsze chetnie sie z nich korzysta.

 
 
jednoznaczne
stałe
realne
bezwzględne
 

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego